wtorek, 15 lutego 2011

Pozostałości po II wojnie światowej

Tablica pamiątkowa – ofiar Holokaustu (Rynek 17)

 

Cmentarz żydowski w Jaworznie (Al. J. Piłsudskiego) został założony w drugiej połowie XIX w. Ostatni pochówek odbył się w 1942 r.
Na powierzchni 0,25 ha zachowało się 340 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1884 r. Teren cmentarza jest ogrodzony murem.
W latach 90. XX w. staraniem Żydów, byłych mieszkańców Jaworzna, przeprowadzono prace porządkowe na cmentarzu.
W lipcu 1995 r. odsłonięto tablicę pamiątkową, która oddaje cześć Żydom pomordowanym podczas hitlerowskiej okupacji. Na tablicy widnieje napis w języku polskim, hebrajskim i angielskim: "Pomnik poświęcony pamięci Żydów Jaworzna i okolic, zamordowanych przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej. Zawsze w naszych sercach".



Cementownia 
 
 





Synagoga w Jaworznie - nieistniejąca synagoga znajdująca się w Jaworznie przy ulicy Stanisława Stojałowskiego.
Synagoga została zbudowana w połowie XIX wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przebudowano na sklep. Niedawno budynek został przebudowany, obecnie mieści się w nim "PUB Retro".





Centralny Obóz Pracy w Jaworznie funkcjonował do lutego 1949. Później działało tam Progresywne Więzienie dla Młodocianych w Jaworznie.
Wśród skazanych w obozie tym oprócz Ukraińców znaleźli się przede wszystkim polscy działacze niepodległościowi, żołnierze AK, górnicy, Niemcy.


tablica pamiątkowa w języku Ukraińskim




 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz